Timișoara
23 iunie 2025, 1:03
Overcast
Prognoza
23°C
Apparent: 22°C
Presiunea: 1018 mb
Umiditate: 36%
Vântul: 10 km/h WSW
Rafale de vânt: 27 km/h
UV-Index: 0
Răsarit: 5:45
Apus: 21:28
 

Digi24: Soluții cu bani europeni în fața inundațiilor: proiect-pilot implementat pe râul Timiș, pentru a scădea riscul de revărsare a apelor

În ultimele săptămâni, inundațiile au distrus sute de case și au lăsat în urmă pagube uriașe. Fenomenele meteo tot mai puternice de la un an la altul au la bază schimbări climatice, susțin specialiștii, care cred că e timpul ca, în România, prevenția împotriva dezastrelor naturale să treacă la alt nivel. În județul Timiș se testează, cu bani europeni, un proiect prin care să fie rezolvată problema inundațiilor.

Articol Soluții cu bani europeni în fața inundațiilor: proiect-pilot implementat pe râul Timiș, pentru a scădea riscul de revărsare a apelor Preluat din fluxul de stiri DIGI24.

Citeste integral - click aici

Sursa: Digi24

 

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram